END POLIO – Çocuk Felcine Son

Rotary, çocuk felcini yok etti

Rotary, dünyanın en eski sivil toplum kuruluşlarından birisi. Birleşmiş Milletler’de daimi temsilcisi bulunan Rotary, 28 yıldır sürdürdüğü “çocuk felcine son” kampanyasının sonlarına geldi. Dünyada sadece Pakistan- Afganistan sınırında ve Nijerya’da kalan virüs kısa bir süre sonra tarihe karışmış olacak.

Rotary Dünya Başkanı Gary Huang, Nijerya’nın askeri ve devlet görevlilerinin hastalığın yok olması için gönüllü çalıştıklarını ve bu bölgede yakında hastalığın tamamen yok olacağına inandıklarını söylüyor. Huang, bu kampanyaya bugüne kadar Rotary olarak 1.5 milyar dolardan fazla para harcadıklarını söylüyor. Kampanya başladığında yılda 426 bin çocuk felci vakası görülürken, geçen yıl görülen vaka sayısı sadece 219 oldu.

Pakistan-Afganistan arasındaki Taliban sınırında aşı yapmaya giden doktorlar öldürüldükleri için çocuk felci ile mücadelede etkin bir çalışma gerçekleştirilemiyor.

 

Çocuk felci nedir?

Poliomyelitis, en çok 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.
Halkta polio virüsü veya çocuk felci olarak bilinir. Virüs, kişiden kişiye, genellikle bulaşmış su yoluyla yayılır. Sinir sistemine saldırabilir ve bazı durumlarda felce neden olabilir. Hiçbir tedavi olmamasına rağmen, dünya çapında 2,5 milyar çocuğu aşılattığımız, Rotary ve ortaklarımızın bulunduğu güvenli ve etkili bir aşı bulunmaktadır.

Gerçekler

– ÇOCUK FELCİ AĞIRLIKLI OLARAK 5 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLARI ETKİLİYOR.

– HİÇBİR TEDAVİ YOKTUR, ANCAK ÇOCUK FELCİ AŞI İLE ÖNLENEBİLİR.

SADECE ÜÇ ÜLKEDE HASTALIK YEREL OLARAK KALMIŞTIR.

1988’DEN BU YANA VAKALARI %99.9 ORANINDA DÜŞÜRDÜK.

ÇOCUK FELCİ SONSUZA DEK BİTİRİLENE KADAR HER ÇOCUK RİSK ALTINDADIR.

Kimler Etkilenir?

Çocuk felcini ortadan kaldırmazsak, 10 yıl içinde her yıl dünyada 200.000 yeni vakayı görebiliriz. Hastalık yalnızca üç ülkede endemiktir; ancak her çocuğa aşıyla ulaşmadığımız sürece hiç bir çocuk güvende değildir.

Çocuk Felciyle Savaş

Küresel bir kamu-özel ortaklığı, son 30 yılda çocuk felci vakalarını % 99.9 oranında düşürdü, ancak yapılması gereken hala çok iş var.

Tarihte yalnızca ikinci kez bir insan hastalığının yok edilmesine çok yaklaştık. Küresel bir kamu-özel ortaklığı, son 30 yılda çocuk felci vakalarını % 99.9 oranında düşürdü ancak yapılması gereken hala çok iş var.

2016’da 40 çocuktan azı çocuk felci nedeniyle felç oldu, bu tarihteki en düşük sayı. Bu, dünyada Rotary International’ın bu korkunç hastalığın ortadan kaldırılması için dünya çapında bir çaba başlattığı yıl olan 1985’te görülen 125 ülkede yılda yaklaşık 350.000 vakanın dramatik bir azalmasıdır.

Bugün virüs, sadece üç ülkede, Pakistan, Afganistan ve Nijerya’da birkaç bölgeyle sınırlıdır.

 Bir cevap yazın